DECOUPAGE

pomysły

Jeżeli lubicie prace plastyczne to decoupage przyniesie Wam i waszym dzieciom dużo radości. Ta technika sprawi, że domek będzie wyglądał na sto lat starszy. Co najmniej! I to w jakim stylu!

O decoupage warto przeczytać na stronach hobbystów. W wielkim skrócie najpierw dobrze pomalować powierzchnię farbą odpowiadającą planowanemu wzorowi. Następnie, gdy farba wyschnie (co na laminacie zajmuje jakieś 40 minut), trzeba całą powierzchnię pokryć specjalnym klejem. Teraz czas na papierową serwetkę. Wzór na niej stanie się naszą tapetą! Najpierw jednak należy rozdzielić warstwy serwetki – nakleja się tylko tę z nadrukiem. Następnie, żeby wygładzić wzór, powierzchnię pokrywa się kolejną warstwą kleju. I tu wspaniała wiadomość – w decoupage wszystkie niedoskonałości (np. przerwaną serwetkę) można poprawić. Trzeba jedynie zacząć od początku… (to już wiadomość nieco gorsza). Po wyschnięciu powierzchni można jeszcze dodatkowo postarzyć materiał smarując go bitumem i rozmazując terpentyną. Dzięki temu ściana domku wygląda jakby przeleżała wieki na babcinym strychu. Skończoną pracę czasem trzeba jeszcze polakierować, to zależy od rodzaju użytego kleju. I wywietrzyć – domek potraktowany terpentyną wymaga odpoczynku na balkonie lub tarasie. W każdym razie z dala od dzieci. Pozbawiony zapachu może wrócić na miejsce w dziecięcym pokoju. A może i w salonie?

Jako że to dla nas nowa technika, uczyły nas Ania (6 lat) i Julka (3 lata). Skoro one dały radę (z pomocą mamy) to i Wy możecie! Dobrej zabawy!