po co powstało tamido?

architektura dla dzieci (i lalek)

Tamido to domki dla lalek, których koncepcja zaczerpnięta jest z prawdziwej, dorosłej architektury. Nasze doświadczenie pokazuje, że dzieci rozumieją przestrzeń wokół siebie intuicyjnie. Są ciekawe świata, fascynują je nowe, nietypowe rozwiązania. Standardowe przedmioty poddają przekształceniom, szukając dla nich nowego przeznaczenia i formy. Bawiąc się, budują swoją świadomość, jak powinien wyglądać dom, ogród, osiedle a także całe miasto.

Tamido powstało, aby dać dzieciom szansę na eksperymentowanie ze współczesną architekturą, poznawanie jej, oswajanie, przybliżanie. Na wydziale architektury zaleca się studentom, aby „napatrzyli się” na dobre rozwiązania przestrzenne – czytali książki, oglądali filmy, zgłębiali detale. My to samo sugerujemy dzieciom. Domki Tamido to jedynie baza, podstawa, która ma skłonić do zabawy i poszukiwań własnego stylu kształtowania przestrzeni.

Sami mamy dwójkę dzieci i nasze pomysły testujemy na nich. Zależy nam, aby byli wrażliwi na przestrzeń i rozwijali kreatywność. Projektując nowe domki opieramy się na obserwacjach wyniesionych z domu. A potem testujemy w praktyce, czy udało nam się odpowiedzieć na dziecięce potrzeby.

Domki cztery

oddzielne segmenty do dowolnego zestawiania i dekorowania

Seria DOMKÓW czterech pojawiła się w naszych głowach jako pierwsza. Miały być składane, bo nie każdy ma w domu mnóstwo miejsca na domek. Miały też stanowić bazę dla dekoracji zrobionych przez dzieci, aby same mogły decydować, co jest na ścianach czy w jakich kolorach są meble. Po trzecie chcieliśmy, aby domki uczyły czegoś o architekturze. Dlatego cztery domki to cztery segmenty o różnych rozwiązaniach przestrzennych, które można zestawiać bądź traktować jako oddzielne, samodzielne mieszkania.

OSWAJANIE ARCHITEKTURY

Domki zostały stworzone na podstawie współczesnej architektury czerpiącej z tradycyjnych wzorców – stąd dwuspadowy dach i prosta forma. Każdy segment przedstawia inne rozwiązanie przestrzenne. W Tamido nie wyznaczamy miejsca dla konkretnych funkcji. Sami zadecydujcie, gdzie chcecie umieścić kuchnię czy sypialnię. Każda decyzja sprawia, że dom funkcjonuje nieco inaczej. Dzięki takim eksperymentom rośnie zrozumienie, czym jest architektura. A nauka jest zawsze dobrym dodatkiem do zabawy.

ZABAWA W DESIGN

Można malować po ścianach? W Tamido można! I to nawet codziennie. Wystarczą flamastry suchościeralne. A może własnoręcznie wykonać tapetę? Albo zostawić fakturę drewna? Lub wykorzystać zdjęcia z wakacji? Wszystkie chwyty dozwolone! Domki wykończone są z jednej strony białym laminatem – specjalnie po to, aby ułatwić dekorowanie. Ze śliskiej powierzchni łatwiej usunąć naklejki czy papier. Chcemy, aby dzieci mogły eksperymentować z wystrojem, zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i o meble.

WSPÓLNE BUDOWANIE

Domki Tamido trzeba złożyć samodzielnie. Za pierwszym razem może być to trudne, dlatego do każdego segmentu dołączamy instrukcję. Ważne, że po skończonej zabawie domek można ponownie schować w płaskim pudełku – nie trzeba używać kleju. Domki i mebelki łączone są według tej samej zasady, zatem możecie bawić się w wymyślanie nowych konstrukcji z dostępnych elementów. Na przykład dwa zestawy do jadalni da się przekształcić w… salę lekcyjną lub biuro. Wymieniajcie się z dziećmi pomysłami i inspirujcie nawzajem. Architekci pracują w zespołach!

CHATKI

mobilne domki do zabrania w podróż

W wakacje nasza córka wpadła na pomysł, żeby zabrać ze sobą DOMEK pierwszy. Nad morze. Spełniliśmy jej prośbę (nasze domki składają się do płaskiego pudełka wiec nie zajmują dużo miejsca w bagażniku) ale od razu zaczęliśmy się zastanawiać, jak zrobić domek mobilny – taki, który dałoby się łatwo transportować w dziecięcym plecaku, ale który dawałby tyle samo radości co pełnowymiarowy domek dla lalek. I wymyśliliśmy… chatki.

CHATKA TAMIDO TO MOBILNY DOMEK DLA LALEK

Wnętrze ograniczone do minimum. Zamykany, aby łatwo go było zabrać w podróż. Wykonany ze sklejki, aby uszanować środowisko. W jego wnętrzu mieszczą się łóżka, stolik i kominek, są też wyjmowane siedziska i drabinki. Dołączyliśmy też naklejki, aby łatwo spersonalizować swój domek. Wszystko w skali 1:18. Dla wszelkich małych lokatorów.

Jest taki szczególny typ domów – domki wakacyjne. Można je zobaczyć na działkach gdzieś nad jeziorem, na górskich polanach, przy plaży. Ich główną cechą jest to, że… są małe a mieści się w nich wszystko! Można tam spać, przygotować posiłek, poczytać książkę, przeczekać burzę. Ale nie ma w nich zbędnej przestrzeni, gdyż cała potrzebna przestrzeń znajduje się poza czterema ścianami. Takie schronienia wybierają podróżnicy, miłośnicy natury i przygód, którym niewygody nie straszne.

CHATKI Tamido powstały po to, aby dzieci mogły zabrać domek dla lalek w podróż. W architekturze istnieją nieliczne przykłady domów mobilnych, których właściciele zabierają je ze sobą na wakacje. Taką funkcję pełnią też przyczepy kampingowe czy kampery. W domy przebudowywane są też kontenery morskie. Wszystko po to, aby mieć namiastkę domu ze sobą.

CHATKI nie są standardowo klejone. Wymyśliliśmy je jako zbiór nakładających się na siebie „plastrów”, które tworzą przestrzeń wewnętrzną. Ujęte w ramę o podstawie 15 cm. Na minimum przestrzeni mieszczą maksimum funkcji. Po otwarciu powstaje dodatkowa przestrzeń do zabawy. W CHATCE góralskiej można się zebrać przy kominku i ogrzać zmarznięte stopy, w CHATCE kaszubskiej główną rolę pełni stół do spożywania wspólnych posiłków z widokiem na morze. Bo to, jak mieszkamy, wynika z kultury, w której żyjemy i którą warto poznawać z dziećmi.